آمریکا دنبال تبدیل کردن مذاکرات به «دیکته» است

دبیرکل کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین «ساف» اعلام کرد، آمریکا دنبال تبدیل کردن مذاکرات به «دیکته» است اما فلسطین و قدس مهم‌تر از هر کشور و پایتختی در جهان است.

به گزارش پایگاه خبری راما نیوز، «صائب عریقات» دبیرکل کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین «ساف» در گفت‌وگو با بخش رادیویی خبرگزاری «اسپوتنیک» اعلام کرد، «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان بر استناد به قانون بین‌الملل و راهکار «دو دولتی» درباره مسأله فلسطین تأکید دارد.

عریقات که از مذاکره‌کنندگان ارشد هیأت فلسطینی با طرف اسرائیل طی سال‌ها مذاکره است، در ادامه اعلام کرد: شیوه آمریکا ، محتوای طرح آن و روش مذاکره همان علتی است که تلاش‌ها برای صلح را به شکست کشاند؛ آنهم پس از آنکه آمریکا بودجه ۳۵۹ میلیون دلاری آنروا (آژانس امداد و کاریابی ویژه فلسطینی‌ها وابسته به سازمان ملل) را قطع کرد.

عریقات سپس گفت، هدف شیوه آمریکا از بین بردن راهکار دو دولتی و جایگزینی آن با اصل «یک دولت با دو نظام» است؛ این بدان معناست که ملت فلسطین ادامه اشغالگری را با روش‌های دیگری بپذیرند آنهم در مقابل پول‌هایی که از طرف‌های عربی جمع‌آوری شده است.

وی در پاسخ به این سوال که «به نظر شما پس از شکست نشست بحرین، احتمال تأخیر در رونمایی از بخش سیاسی “معامله قرن” وجود دارد یا اینکه در نهایت این طرح شکست می‌خورد»، گفت: آنها فکر می‌کنند بخش سیاسی معامله قرن اجرایی شده زمانی که می‌گویند قدس پایتخت اسرائیل است. سفارت (آمریکا) را به این شهر انتقال دادند، قانون کشور یهودی را تصویب کردند، دفتر سازمان آزادیبخش فلسطین در واشنگتن را تعطیل کردند، شهرک‌سازی را قانونی دانستند، جولان سوریه را تحت حاکمیت اسرائیل قرار دادند. من شخصا معتقدم آنها هر چه که بنیامین نتانیاهو می‌خواست در جیبش گذاشتند.

عریقات ادامه داد: آنها می‌خواهند مذاکرات را به دیکته تبدیل کنند، همانطور که جارد کوشنر (فرستاده ترامپ) گفت اگر سران فلسطین آنچه ما انجام می‌دهیم، بپذیرند سرانی دوراندیش و بیدار هستند و اگر آن را نپذیرند سران نادان و فاسدند که قادر به رهبری ملت فلسطین نیستند. آنها (آمریکایی‌ها) با این منطق در سال ۲۰۱۹ رفتار کردند.

دبیرکل سازمان اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین در ادامه تأکید کرد: مسأله فلسطین مافوق هر مسأله است و ما با صدای بلند اعلام می‌کنیم قدس و فلسطین مهم‌تر از هر پایتخت و کشوری در جهان است.

روز گذشته (شنبه) «جیسون گرینبلات» فرستاده رئیس‌جمهور آمریکا در امور «صلح منطقه» ضمن اعلام اینکه بخش سیاسی «معامله قرن» در ۶۰ صفحه ارائه خواهد شد، درباره اینکه رونمایی از این طرح بعد از انتخابات رژیم صهیونیستی انجام شود، ابراز تردید کرد (جزئیات بیشتر).

آمریکا مدعی است با طرح معامله قرن می خواهد به نزاع فلسطینی-اسرائیلی پایان دهد و در همین راستا در روزهای ۲۵ و ۲۶ ژوئن (۴ و ۵ تیرماه) نشستی برای بحث درباره بخش اقتصادی این طرح برگزار کرد.

منبع : خبرگزاری فارس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *