بیشترین آمار فروش پایان‌نامه‌‌ مربوط به دوران رشد بی‌رویه دانشگاه‌هاست

معاون وزیر علوم با بیان اینکه پیش‌بینی می‌کنیم مهار کردن رشد بی‌رویه مؤسسات آموزش عالی تاثیر مثبت در کاهش تخلف‌های پژوهشی و پایان‌نامه‌ای خواهد داشت، گفت:‌ پس از بررسی اسناد مصادره شده از متخلفان، رشته‌های پرتخلف مشخص می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری رامانیوز، مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درباره شناخت دلایل بی‌انگیزگی دانشجو به عنوان یکی از عوامل بروز تخلف پژوهشی و جعل پایان‌نامه با هدف حل ریشه‌ای این مشکل،‌گفت:‌ تقریبا از ۱۵ سال پیش رشد بی‌رویه‌ای را به لحاظ کمیت در مؤسسات آموزش عالی داشته‌ایم که این رشد بدون در نظر گرفتن شاخص‌های کیفی بوده است و باعث شده جمعیت زیادی از دانشجویان به مراکزی از آموزش عالی ورود پیدا کنند که شرایط اولیه از جمله هیأت علمی مناسب را نداشته‌‌اند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر طبق قانون دانشجوها باید زودتر فارغ‌التحصیل می‌شدند و در نتیجه این شرایط به کارهای ناهنجارگونه و خلاف ورود پیدا کردند.

*بسیاری از تخلف پایان‌نامه‌ای مربوط به دوران رشد بی‌رویه موسسات است

شریعتی نیاسر خاطر نشان کرد: در مقایسه‌ نه چندان دقیق این موضوع شبیه بحث‌های اقتصادی است که وقتی به رفاه و نیازهای جامعه رسیدگی نکنید ناخودآگاه آنهایی که نیاز زیاد دارند به سمت کارهای خلاف می‌روند و این حرف کاملا درست است که باید موضوع را به صورت ریشه‌ای حل کرد که ما عملا در حال انجام این کار هستیم.

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: پیش‌بینی می‌کنم که وقتی اسناد و فایل‌های مصادره شده را تحلیل کنیم به این جمع‌بندی خواهیم رسید که بسیاری از این پایان نامه‌ها مربوط به دورانی هستند که مشمول رشد بی‌رویه موسسات آموزش عالی بوده‌اند و امروز که کنترل کمی بر رشد موسسات داریم و در حال کاهش آمار رشد هستیم، به نظرم می‌رسد به طور طبیعی این تخلفات کاهش پیدا خواهد کرد.

*کاهش تعداد دانشجویان و مؤسسه‌های آموزش عالی از سال ۹۲ تاکنون

وی ادامه داد: در سال ۹۲ حدود ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار دانشجو داشتیم و امروز آمار دانشجویان تقریبا به نزدیک ۴ میلیون رسیده است؛ تعداد مؤسسات آموزش عالی در سال ۹۲ حدود ۲ هزار و ۸۵۰ مؤسسه بوده که امروز به حدود ۲ هزار و ۲۰۰ موسسه رسیده و کاهش یافته است، کنترل کمی و مهار کردن کمیت رشد بی‌رویه مؤسسات آموزش عالی تاثیر مثبت خواهد داشت و ناهنجاری‌ها کاهش پیدا خواهد کرد.

وی گفت: چند کار باید به طور موازی انجام شود. هم باید از رشد بی‌رویه کمی جلوگیری شود، هم باید ارتقا کیفی داده شود و هم با ناهنجاری‌ها مقابله کنیم، زیرا همه این موارد باید به موازات هم پیش رود تا به سلامت خوبی دست پیدا کنیم.

* نسبت به نظام آموزش عالی و مؤسسات آموزش عالی مایوس نباشیم

شریعتی نیاسر گفت: البته نباید از اساس نسبت به نظام آموزش عالی و مؤسسات آموزش عالی مایوس باشیم زیرا آمارها و مطالعات تطبیقی نشان می‌دهد که در بسیاری از کشورهای دنیا این موارد وجود دارد. برای مثال اخیرا گزارشی دریافت کردم از کشور استرالیا که به راحتی این کارها انجام می‌شود و دولت استرالیا هم از این تخلف که در جامعه وجود دارد اطلاع دارد.

معاون وزیر علوم ادامه داد: خلاف، خلاف است که در همه جوامع وجود دارد؛ در حالت کلی هم به طور نسبی در مقایسه با بسیاری از کشورها وضعیت آموزش عالی ایران به مراتب بهتر است و از سلامت خوبی برخوردار است و اقلیتی یکسری ناهنجاری‌ها را به جامعه آموزش عالی تحمیل می‌کند که با آنها برخورد می‌شود.

*اعلام رشته‌های پرتخلف و سابقه تخلف پس از بررسی اسناد مصادره شده

وی در پاسخ به این سؤال که بیشتر در چه رشته‌هایی این تخلفات انجام می‌شود، گفت: انشاالله نتیجه احصا شود اعلام خواهیم کرد.

شریعتی نیاسر در پاسخ به این سوال که این تخلفات مربوط به چند سال اخیر است، گفت: نتایج که استخراج شد مشخص می‌شود که این تخلفات مربوط به حداکثر چند سال قبل بوده است.

منبع : خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *